Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Posadzono 700 sadzonek buków, w ramach akcji „Łączą nas drzewa”


12 maja br. w Trzcianie, nieopodal kościółka na pustelni św. Jana z Dukli, w ramach akcji "Łączą nas Drzewa" posadzono 700 sadzonek buków. Powstał "Las Pamięci Jana Pawła II".

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie włączyła się w wiosenną akcję sadzenia "Łączą nas Drzewa", której celem jest zachęcenie społeczeństwa do działalności na rzecz lasów. Pomysłodawcą akcji jest wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Sadzenie drzewek w Trzcianie zorganizowało Nadleśnictwo Dukla. Przybyłych na sadzenie drzewek przywitał nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla Zbigniew Żywiec wraz z dyrektorem RDLP Markiem Mareckim. Nadleśniczy poinformował, że w tym roku akcja odbywa się dla uczczenia pamięci św. Jana Pawła II, który tak bardzo umiłował przyrodę i powstanie „Las pamięci Jana Pawła II”. Zanim rozpoczęto sadzenie uczestnicy akcji pomodlili się wraz z o. Tadeuszem Łuczakiem, duszpasterzem – pustelnikiem na pustelni w Trzcianie. Ojciec Tadeusz przypomniał, że Karol Wojtyła kilka razy odwiedzał pustelnię przemierzając z młodzieżą szlaki turystyczne Beskidu Niskiego.

Pracownicy Nadleśnictwa Dukla zapewnili odpowiednie narzędzia jak: łopaty, kostury, a także rękawiczki. Poinstruowali również jak należy prawidłowo sadzić sadzonki. Przygotowali również 10 arów ziemi, na której wcześniej rosły świerki, ale były zaatakowane przez korniki i obumierały. Na przygotowanych 10 arach posadzono 700 szt. sadzonek buka pochodzących ze szkółki Kontenerowej Nadleśnictwa Oleszyce. Wraz z leśnikami drzewka sadzili burmistrz Dukli Andrzej Bytnar z pracownikami, o. Ksawery Ogórek prboszcz Parafii Trzciana –Zawadka Rymanowska, o. Tadeusz Łuczak, posłowie Piotr Babinetz i Piotr Uruski, starosta krośnieński Jan Pelczar z pracownikami, prezes WFOŚiGW Adam Skiba. Najliczniejsza grupę stanowili strażacy z okolicznych jednostek OSP.

Teraz należy tylko pielęgnować drzewka przez najbliższe 5 lat, a później sobie już poradzą.

Więcej zdjęć w galerii...

2023-05-17
1 2 3 4 5 6 7 8 9

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.