Konferencja prasowa w Równem

W czwartek 4 października br. w Szkole Podstawowej w Równem odbyła się konferencja prasowa dotycząca realizacji projektu: „Polskie Himalaje 2018” realizowanego z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W projekcie  o charakterze patriotyczno-sportowym weźmie udział dwóch nauczycieli ze szkoły w Równem Aneta Cyran i Grzegorz Lijana, jako jedyni reprezentujący województwo podkarpackie. Projekt patronatem honorowym objęli: Burmistrz Dukli, Podkarpacki Kurator Oświaty, a patronatem medialnym Polskie Radio Oddział w Rzeszowie, Polska Telewizja Oddział w Rzeszowie i Tygodnik Nowe Podkarpacie. Konferencję prasowa otwarła i prowadziła dyrektorka Szkoły Podstawowej w Równem Katarzyna Reczkowska-Buryła.

…..Całość wyprawy składa się z dwóch elementów - Supermaratonu Pamięci Polskich Himalaistów w Katmandu oraz trekkingu do bazy pod Mont Everest na wysokość 5360 m. Wśród uczestników są utytułowani sportowcy, m.in. medalistka igrzysk olimpijskich w Londynie w żeglarstwie Zofia Klepacka czy medalista mistrzostw świata w biegu na 400 m przez płotki, wciąż aktualny rekordzista Polski Marek Plawgo, no i oczywiście wybitni himalaiści jak Anna Czerwińska, Rafał Fronia, Dariusz Załuski czy dowódca Leszek Cichy. Po wcześniejszej już wyprawie w Himalaje, która odbyła się w porze deszczowej, zadecydowaliśmy, że weźmiemy udział w projekcie, który na szczęście odbywa się poza pora deszczową – powiedział Grzegorz Lijana. W projekcie uczestniczyć będzie 380 osób ze stu miast w Polsce, co związane jest z obchodami stu lecia niepodległości naszej ojczyzny. My do Nepalu wyruszamy 8 października. Trasę z Luki położonej na wysokości 2860 m n.p.m. do bazy pod Mont Everest na wysokości 5360 m n.p.m. pokonywać będziemy w towarzystwie Anny Czerwińskiej zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi oraz Dariusza Załuskiego, taternika, alpinisty, reżysera filmów o tematyce górskiej. Poruszać będziemy się w zespołach 14 osobowych w różnym czasie i w sytuacji niedyspozycji uczestnika można zostawić go w bazie, z której zabiorą go schodzący z góry – powiedziała Aneta Cyran. Głównym powodem naszego udziału w wyprawie są obchody 100. lecia niepodległości Polski. Chcieliśmy dać przykład naszym uczniom – dodała Aneta Cyran.

Więcej zdjęć w galerii...

kbr

2018-10-09