Wykonał go artysta-kowal z Dukielszczyzny

Napis-tablica "Arbeit macht frei", o którym tak głośno ostatnio w związku z jego kradzieżą w nocy z 17 na 18 grudnia 2009 roku z Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i odnalezieniem w niedzielę wieczór, został wykonany w obozowej ślusarni. Litery wykonał więzień, mistrz kowalstwa artystycznego z Dukli - Jan Liwacz ( nr 1010). Litera "B" w słowie "Arbeit" jest odwrócona. Prawdopodobnie było to świadome działanie więźniów. Pozornie nic nie znaczące odwrócenie litery, dało im satysfakcję. Stworzyli bowiem znak, który łączył ich w cichym buncie.

Napis "Arbeit macht frei" umieszczony był nad bramą wejściową obozu Auschwitz I. W obozie tym przebywali głównie: polscy inteligenci, więźniowie polityczni, a także niemieckie elementy aspołeczne jak np. homoseksualiści. Przez te bramę przechodziły komanda robocze wyprowadzane do niewolniczej pracy. Ten napis dla więźniów był drwiną, ponieważ szanse na opuszczenie obozu dzięki ciężkiej pracy były tak naprawdę zerowe.

Redakcja zwraca się z prośbą do Rodziny i Znajomych Pana Jana Liwacza o kontakt z Redakcją tel. 013 432 91 33, e-mail: dps@dukla.pl

Krystyna Boczar-Rózewicz na podstawie artykułu Dominiki Dyni w Super Nowościach

2009-12-23