65 lat po operacji karpacko-dukielskiej

5 i 6 października 2009 roku obchodzono 65 rocznicę jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej operacji karpacko-dukielskiej, zwanej również dukielsko-preszowską.

Uroczystości rozpoczęły się 5 października w Polsce w Dukli, Nowosielcach i Zarszynie, a następnego dnia odbyły się na Słowacji w Svidniku. Wzięli w nich udział kombatanci z Polski, Czech, Słowacji, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, wojska i policji.

Uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu Wojennym w Dukli. Przybyłych na uroczystości gości przywitał burmistrz gminy Dukla Marek Górak. Głos zabierali: Wacław Pietrzak prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Rzeczypospolitej Polskiej, Pavol Seckar - przewodniczący Slovenskeho Zvazu Protifasistickych Bojovnikov, gen. Miroslav Kovac, płk. Aleksander Per - bojownik bitwy dukielskiej. Powiedział on "Nasi przyjaciele zginęli, abyście wy mogli żyć, nie byłoby Armii Słowackiej, nie byłoby Słowacji, gdyby nie zwycięstwo tu w Dukli i gen. Ludvik Svoboda……".

Delegacje władz państwowych, samorządowych oraz organizacji kombatanckich złożyły wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza na Cmentarzu Wojennym w Dukli - miejscu spoczynku poległych w 1944 roku. Pod Krzyżem Pojednania złożenie wieńców poprzedziła wspólna modlitwa pod przewodnictwem o. gwardiana Krystiana Olszewskiego z dukielskiego klasztoru OO. Bernardynów.

tekst i zdjęcia: kbr

2009-10-07