Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Równem zwycięzcami konkursu "Ignacy Łukasiewicz - życie i dzieło"

16 marca 2011 roku uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Równem w składzie: Justyna Bek, Dorota Penar, Marcin Bogacz wzięli udział w kolejnej edycji powiatowego konkursu pod hasłem "Ignacy Łukasiewicz - życie i dzieło" i tak jak w roku ubiegłym okazali się liderami i zajęli 1.miejsce. Organizatorem spotkania był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza, a patronował mu Prezydent Miasta Krosna. W zmaganiach miejsca na podium wzięło udział 9 szkół z naszego powiatu.

Konkurs jak zwykle składał się z dwóch części - pierwsza polegała na przygotowaniu prezentacji poświęconej życiu i działalności polskiego Prometeusza - Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie do zadania tego podeszli z niebywałym zaangażowaniem i pod opieką p. Anety Cyran i Beaty Bek nakręcili wspaniały film pt. "Ignacy Łukasiewicz - opowieść o prawdziwym człowieku". Zdjęcia do filmu powstawały, dzięki uprzejmości radnego Gminy Dukla pana Bohdana Gocza, na terenie Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce oraz w Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Ponadto ujęcia kręcone były w ZSP w Równem i na cmentarzu w Zręcinie. Scenariusz filmu napisała pani Beata Bek, za zdjęcia i montaż odpowiedzialny był natomiast Marcin Bogacz. W filmie udział wzięli uczniowie naszej szkoły:

Ignacy Łukasiewicz - Maksymilian Długosz
Narrator 1 - Justyna Bek
Narrator 2 - Dorota Penat
Narrator 3 - Marcin Bogacz
Honorata - Justyna Bek
Przyjaciółka Honoraty - Klaudia Wiśniewska
Jan Zeh - Marcin Bogacz
Tytus Trzecieski - Szymon Kochan
Miłkowski - właściciel Gorlic - Krystian Bukowczyk
Piotr Mikolasch - Krystian Bukowczyk
Matka Ignacego - Klaudia Wiśniewska
Ojciec Ignacego - Marcin Bogacz
Rodzeństwo Ignacego - Arkadiusz Chowaniec, Dominik Bałon, Aleksandra Bogaczyk, Karolina Borek

W filmie wykorzystano materiały z książki Józefa Zbigniewa Sozańskiego "Ignacy Łukasiewicz - życie, dzieło i pamięć".

Oczywiście nie tylko film decydował o zwycięstwie w konkursie, bowiem druga jego część dotyczyła znajomości życia i działalności naszego Wielkiego Polaka. Zespół z Równego nie dał jednak szans przeciwnikom i zdobywając największą ilość punktów z części teoretycznej zajął 1. miejsce.

Aneta Cyran

2011-03-24