Uczyli się rękodzieła w Ośrodku Kultury w Dukli

Od 24 października do 8 listopada 2011r. w Ośrodku Kultury w Dukli odbywały się warsztaty rękodzielnicze. Organizatorami byli Lokalna Grupa Działania "Kraina Nafty" i Ośrodek Kultury w Dukli.

Warsztaty tkackie prowadzone były przez Zofię Kędzierską. Uczestnicy wykonywali koszyk z kwiatami z wełny, sizalu, rafii, sznurków itp. Na "ramie" z grubego drutu oplecionego ściśle wełną uczestnicy samodzielnie nakładali osnowę z lnianej dratwy by później przy użyciu w/w materiałów przetykać przede wszystkim ściegiem płótna wypełnienie koszyka. Uczestnicy warsztatów - uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dukli prześcigiwali się w wykonywaniu różnorodnych kwiatów, kokardek czy innych elementów do dekoracji koszyka. Przy tym bawili się świetnie i już dziś zapraszamy na kolejne warsztaty jak również na wystawę prac. Uczestnicy warsztatów dziękują Lokalnej Grupie Działania "Kraina Nafty", jak również Pani Zofii Kędzierskiej za kilka bardzo miło spędzonych godzin i atmosferę w jakiej przyszło nam pracować.

25 października odbyły się warsztaty z techniki carving, czyli sztuki rzeźbienia i tworzenia dekoracji w warzywach i owocach. W zajęciach wzięło udział kilkanaście osób, a większość to były dzieci z kółka plastycznego z ZS nr2 w Dukli. Warsztaty poprowadziła pani Elżbieta Koperstyńska z Jaślisk, która zajmuje się carvingiem od kilku lat. Dzieci rzeźbiły w warzywach: marchewce, kalarepie, rzodkiewce czy melonie. W miłej atmosferze spędziły czas poznając tajniki i sztukę fantazyjnego i dekoracyjnego rzeźbienia w warzywach. Podczas zajęć powstało wiele pięknych rzeźb tj. kwiaty z melona, kalarepy, bukiety z kwiatków zrobionych z pietruszki i marchewki, szyszki z marchewki ozdobne liściem z pora czy lilie z rzodkiewek. Uczyli sie także ozdabiania potraw, co sprawi, że nasze przyjęcia staną się bardziej atrakcyjne i estetyczne. Rzeźby z warzyw i owoców sprawią, że stoły nabiorą niepowtarzalnego charakteru i smaku, staną sie ciekawe i nietypowe.

Warsztaty fotograficzne odbyły się 26 października Prowadzący pan Waldemar Czado z Rymanowa objaśniał i pokazywał na przykładach czego unikać w fotografii, dawał cenne wskazówki co zrobić, aby zdjęcie było dobre. Zapoznano się również z prawem autorskim i jak można zarabiać na zdjęciach. Podczas warsztatów omawiane były także zagadnienia: oświetlenia, ekspozycji, doboru przysłony, czasu czy ISO. Cenne były porady dla początkujących, jaki wybrać aparat, jaki obiektyw. Omawiane były techniki fotografowania i rodzaje fotografii: portretowa, krajobrazowa, przyrodnicza. Odbyły sie również zajęcia praktyczne. Na rynku dukielskim budynek Ratusza był obiektem najczęściej fotografowanym. Robiono zdjęcia ludziom, dzwonnicy kościoła, a w parku natomiast głównym bohaterem była przyroda i my. Poznaliśmy tajniki korzystania z lamp błyskowych, umiejętnego wyłapywania światła i fotografii osób i przedmiotów w ruchu. Po powrocie z terenu omówiliśmy nasze prace, które zostały umieszczone na stronie internetowej. Okazało się, że fotograf tak jak malarz ma bardzo dużo możliwości używania barw i technik do utrwalania rzeczywistości, a sama fotografia, nie ustępuje w niczym - innym dziedzinom sztuk pięknych.

7 listopada odbyły się warsztaty, które wspólnie z grupą LGD przygotowaliśmy dla naszej społeczności lokalnej a mianowicie warsztaty z koronkarstwa, haftu i wyrobów z bibuły, które poprowadziła pani Stanisława Kłap z Cergowej. Pani Stanisława pokazała jakie możliwości dają w/w techniki na przykładzie własnych prac. Przepięknie wyszydełkowane kwiaty, wyhaftowane obrazy czy prace, które stworzyła z bibuły. Część osób uczyła się wyszywać krzyżykami na kanwie muliną, część uczyła się misternej sztuki koronkarskiej - czyli w ruch poszły nici i szydełka, a ostatnia grupa zajęła się sztuką tworzenia papierowych arcydzieł z bibuły i krepiny. Wszystkie te techniki wymagają zręczności, cierpliwości i wytrwałości. Z bibuły powstały piękne bzy i róże, z koronek bańki a z haftu krzyżykowego różnego rodzaju małe obrazki.

8 listopada odbyły się ostatnie warsztaty rękodzielnicze wyrobów z siana i drewna, które poprowadziła pani Dorota Gniady z Lubatowej. Mali rękodzielnicy, ze świetlicy ZS nr2, którzy towarzyszyli nam od pierwszych warsztatów uczyli sie wyrabiać z drewna, siana i różnego rodzaju dodatków ozdoby. Powstały w ten sposób piękne flakony oplecione sznurkiem, stroiki świąteczne, ozdobne kule z siana, czy wianki ozdobne na drzwi.

Szczególne podziękowania należą sie pani Leokadii Chudobie jak i pani Marii Fornal, która zmobilizowana artystycznie silną, grupą dzieci i młodzieży uczestniczyła we wszystkich warsztatach zorganizowanych przez LGD i Ośrodek Kultury a w Dukli.

Zdjęcia z imprezy znajdziecie Państwo na stronie Ośrodka Kultury...

2011-11-18