Relacja z Dożynek Gminnych 2009

06.09.2009 w Gminie Dukla odbyły się Dożynki będące ukoronowaniem całorocznego trudu pracy rolnika. Wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców Gminy Dukla były niezwykle barwne. 11 sołectw i Ogrody Działkowe z Dukli zaprezentowały swoje plony, które wykonano z różnorodnych ziaren zbóż, różnorakich ziół, kolorowych kwiatów i lśniących kłosów.

Wieńce dożynkowe podobnie jak w poprzednim roku zostały ocenione przez Komisje powołaną przez Burmistrza Gminy Dukla.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się na rynku. Wszystkich zebranych przywitał Zastępca Burmistrza Andrzej Bytnar, który poprowadził korowód dożynkowy. Ze śpiewem, któremu przewodniczył Zespół "Szarotki" mieszkańcy szli z przepięknymi wieńcami w kierunku kościoła pw. św. Jana z Dukli, w którym odprawiona została msza św.

Podczas mszy św złożone zostały dary, przyniesione przez starostów poszczególnych sołectw w postaci chleba, wina i owoców. Przyniesiony przez starostów chleb, upieczony z tegorocznych zbiorów zbóż, uczestnicy uroczystości mogli posmakować tuż po mszy świętej.

Po zakończonej mszy korowód z wieńcami ruszył w kierunku placu przy muzeum, gdzie przygotowane wieńce zostały poddane ocenie. Wybór był niełatwy. Spośród 13-tu wieńców należało wybrać tylko 3, które miały zostać uwieńczone nagrodami.

Komisja w składzie
Przewodniczący Komisji - Andrzej Bytnar - Z-ca Burmistrza
Członek Komisji - Elżbieta Wróbel - Skarbnik Gminy Dukla
Członek Komisji - Nina Szczurek - kwiaciarka