Katarzyna Moroń świętowała swoje 108 urodziny.

12 lutego 2017 roku Katarzyna Moroń z domu Bąk obchodziła swoje 108 urodziny. Przeżyła dwie wojny światowe. Długowieczność zapisaną ma w genach , ponieważ z  czwórki rodzeństwa  jedna siostra zmarła w wieku dziecięcym, a pozostała trójka żyła 90  i więcej lat. Urodziła  córkę Janinę. Ma dwie wnuczki Renatę i Agatę i troje prawnucząt: Paulinę, Michała i Arkadiusza. Pani Katarzyna Moroń całe życie pracowała w gospodarstwie rolnym, które prowadziła z mężem. Kiedy owdowiała  w 1963 roku sama gospodarowała wraz z córką. Pracowała bardzo ciężko, do 1944 roku mieszkała w Iwli, a kiedy Iwla w czasie operacji karpacko-dukielskiej została prawie  zmieciona z powierzchni ziemi, zamieszkała w domu połemkowskim w Chyrowej. Kiedy miała ponad 80 lat zamieszkała wraz z wnuczką Renatą Książkiewicz początkowo w Dukli, a później w Zboiskach, gdy wnuczka z mężem kupili tam dom. Jej recepta na długowieczność to praca, proste jedzenie i śpiew. Babcia cieszy się dobrym zdrowiem, nie choruje i nie  ma żadnych leków, oprócz witamin – powiedziała Renata Książkiewicz wnuczka pani Katarzyny.

13 lutego br. Szacowną Jubilatkę odwiedzili przedstawiciele samorządu lokalnego: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, sekretarz Gminy Dukla Halina Cycak, przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli Andrzej Dziedzic i sołtys  Zboisk  Mariusz Lajdanowicz. Burmistrz wręczył kwiaty i okolicznościowy prezent. Pani Katarzyna Moroń jest najstarszą osobą w gminie Dukla i jedną z najstarszych   w województwie podkarpackim i w Polsce. Dostojnej Jubilatce życzymy 200 lat życia w dobrym zdrowiu.

Zdj. Anna Chłopecka

2017-02-16