Prace remontowe na cmentarzu wojennym w Dukli

W roku bieżącym na cmentarzu realizowane jest zadanie pod nazwą: Remont cmentarza żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Czerwonej oraz Armii Czechosłowackiej w Dukli tj. wykonanie tablic z nazwiskami pochowanych żołnierzy .

Etap ten obejmuje 35 mogił zbiorowych , na których zostaną ustawione granitowe tablice i imieniem nazwiskiem osób pochowanych w danej mogile.

Na tablicach zostanie wypisanych (cyrylicą)1006 nazwisk żołnierzy wraz z datą urodzenia.

Umieszczenie tablic z nazwiskami pochowanych , będzie miało ogromne znaczenie dla rodzin pochowanych tu żołnierzy, którzy odwiedzają cmentarz i będą mogli zlokalizować miejsce pochówku swojej bliskiej osoby.

Cmentarz wojenny w Dukli z okresu II wojny światowej jest szczególnym miejscem pamięci narodowej, przypominający okrucieństwa wojny. Pochowani są tu żołnierze polscy, radzieccy, czechosłowaccy, którzy walczyli na naszej ziemi, tu zginęli z dala od swojej ojczyzny, rodzin i spoczywają w większości w bezimiennych, zbiorowych mogiłach.

Zadanie jest w całości finansowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie na mocy Porozumienia zawartego pomiędzy Wojewodą Podkarpackim , a Gminą Dukla i wynosi 50 000, zł .

Wykonawcą powyższego zadania jest Firma :
Pracownia Rzeźbiarsko-Kamieniarska "AMADEUSZ" Zbigniew Szubrycht z Cergowej.

Stanisława Fornal

Prace remontowe na cmentarzu wojennym w Dukli