Odsłonięcie pomnika upamiętniającego ofiary operacji dukielsko-preszowskiej

10 września w Iwli odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika upamiętniającego wszystkie ofiary operacji dukielsko-preszowskiej - jednej z największych operacji górskich II wojny światowej.

Uroczystość rozpoczął Pan Krzysztof Woźniak witając mieszkańców i zaproszonych gości. Do Iwli przybyła delegacja ze Słowacji i z Czech. Uroczystość uświetniała Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe, strażacy oraz harcerze z Lubatowej. Następie odbyła się msza święta polowa odprawiona przez proboszcza parafii Iwla ks. Józefa Konieczko. Po mszy dyrektor Muzeum Historycznego w Dukli Waldemar Półchłopek przedstawił historię operacji dukielsko-preszowskiej, zwanej również bitwą o Przełęcz Dukielską.

Następnie odsłonięto i poświęcono Obelisk. Kwiaty przed Obeliskiem złozyli: przedstawiciele mieszkańców Iwli Krzysztof Woźniak radny Rady Miejskiej w Dukli i sołtys Iwli Mariusz Kędra, Jan Holodniak - Primator Mesta Svidnik, Josef Rodák z delegacją, prawnuk gen. Ludwika Svobody - Miroslav Klusák, burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, sekretarz gminy Dukla Halina Cycak i skarbnik Jolanta Bik, Komendant Miejski Policji w Krośnie Leszek Buryła i Komendant Komisariatu Policji w Dukli Jerzy Szwast, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie Mariusz Bieńczak.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i harcerzy.

Anna Chłopecka

Więcej zdjęć w galerii...
2016-09-16