Pamięci tych co strzegli granic Polski

11 września 2011 roku w 90. rocznicę utworzenia pierwszej placówki polskich formacji granicznych w Barwinku odsłonięto pomnik poświęcony żołnierzom i funkcjonariuszom ochraniającym polskie granice w latach 1918-2007. Odsłonięcia pomnika dokonali p. Stefania Piotrowska - córka ostatniego przed wybuchem II wojny światowej Komendanta Placówki SG w Barwinku, gen. brygady Dominik Tracz - Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu i p. Józef Magnuszewski - sołtys wsi Barwinek.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez księdza Janusza Dudziaka w kościele parafialnym w Barwinku. Po niej nastąpił przemarsz kompanii reprezentacyjnej i pocztu sztandarowego oraz zaproszonych gości pod pomnik, znajdujący sie przy Domu Ludowym w Barwinku. Przybyłych na uroczystości gości i mieszkańców Barwinka przywitał burmistrz gminy Dukla Marek Górak. Gromadzimy się dzisiaj w Barwinku, aby dokonać odsłonięcia pomnika poświeconego pamięci żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej, którzy pełnili służbę w ochronie granicy naszego państwa - powiedział między innymi burmistrz Marek Górak. Potem nastąpiły wystąpienia gen. brygady Dominika Tracza - Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, pani Stefanii Piotrowskiej - córki ostatniego przed wybuchem II wojny światowej Komendanta Placówki SG w Barwinku i pana Józefa Magnuszewskiego - sołtysa wsi Barwinek, a także przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Budowy Pomnika i byłego funkcjonariusza służb granicznych. Dziękuję za przybycie na naszą uroczystość Komendantowi Bieszczadzkiego Oddziału SG gen. brygady Dominikowi Tracz, Komendantowi Placówki SG w Sanoku mjr Andrzejowi Siwcowi, pani Stefanii Piotrowskiej, panu Ryszardowi Jaworskiemu - synowi pierwszego dowódcy WOP w Barwinku, kierownikowi kamieniołomu w Lipowicy Wiesławowi Jakieła, także za nieodpłatne przekazanie i przywiezienie do Barwinka kamienia na pomnik, burmistrzowi gminy Dukla Markowi Górakowi za finansowe wsparcie budowy pomnika i organizacje uroczystości, ks. Januszowi Dudziakowi za wspaniałą homilię, wszystkim mieszkańcom wsi Barwinek za pomoc i przybycie na uroczystości. To właśnie mieszkańcy Barwinka podjęli uchwałę o budowie pomnika poświeconego żołnierzom i funkcjonariuszom ochraniającym polskie granice w latach 1918-2007, który dzisiaj uroczyście odsłaniamy - powiedział sołtys Józef Magnuszewski. Głos zabrał także z-ca marszałka, członek Zarzadu województwa podkarpackiego p. Sławomir Miklicz. Pomnik poświecił ks. Janusz Dudziak.

Burmistrz gminy Dukla dziękuje wszystkim, którzy byli zaangażowani w budowę pomnika, szczególnie Józefowi Magnuszewskiemu i Wiesławowi Jakieła - za zaangażowanie i nieodpłatne przekazanie kamienia na pomnik przez kamieniołom w Lipowicy.

Więcej zdjęć w galerii...

2011-09-14