Odpust u św. Jana z Dukli
Poświęcenie dzwonów na Pustelni św. Jana z Dukli
Podczas uroczystej sumy odpustowej, koncelebrowanej na Pustelni św. Jana z Dukli poświęcony został przez biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej ks. Roberta Chrząszcza, odnaleziony po 80 latach dzwon, wraz z dwoma innymi i odremontowaną dzwonnicą 9 lipca 2022 roku.
Odnalezienie zakopanego w czasie II wojny światowej dzwonu udało się dzięki Lesławowi Wilkowi, współzałożycielowi Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, który był inicjatorem poszukiwań przeprowadzonych 8 maja 2021 roku na wzgórzu Zaśpit w Trzcianie, na Puszczy św. Jana z Dukli. Pozyskał on od mieszkańca Lipowicy informację, że podczas drugiej wojny światowej, na terenie Generalnego Gubernatorstwa, m.in. proboszczowie i zakonnicy zobowiązani są do przedstawienia informacji o posiadaniu metalach kolorowych oraz przekazaniu wyrobów z nich na potrzeby wojenne niemieckiego okupanta. Na Pustelni jeszcze wtedy bł. Jana z Dukli w 200 rocznicę Jego beatyfikacji w 1933 roku, odbyły się uroczystości jubileuszowe, podczas których poświecono dzwonnice i trzy dzwony przeznaczone na tę intencję. Wykonując zarządzenie władz okupanta niemieckiego jeden dzwon oddano, a dwa zakopano na terenie Pustelni. Pustelnikiem był wtedy brat Józef Ubas. Po zakończeniu wojny jeden dzwon odkopano i umieszczono na dzwonnicy, drugi czekał na swój czas aż 80 lat.
Prace poszukiwawcze w maju ubiegłego roku Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego na czele z wiceprezesem Arturem Hejnarem zakończyły się odnalezieniem dzwonu. Odnaleziony dzwon zachował się do naszych czasów w niewiarygodnie dobrym stanie technicznym (jedynie stalowe zawiesie uległo dość głębokiej korozji). U góry wieńczy dzwon 6-ramienna korona, bez zdobień. Poniżej "hełmu" zdobi go ornament z gałązek akantu łączonych z rokajem. Na przednim płaszczu posiada wizerunek Świętego Franciszka z inskrypcją:
"ŚW. FRANCISZKU MÓDL SIĘ ZA NAMI",
a na tylnym:
"W 200-TNĄ ROCZNICĘ BEATYFIKACJI R.1933 OFIARUJĄ BŁ. JANOWI Z DUKLI ŚLĄZACY I WIELKOPOLANIE".
Wykonano go prawdopodobnie z brązu ludwisarskiego (78% miedzi i ok. 22 % cyny). Posiadał srebrzystą, ochronną powłokę zabezpieczającą go przed korozją. Serce dzwonu odnalazł śp. o. Krystyn Mroczka w domu rekolekcyjnym na Pustelni, w którym było ono przechowywane od czasu jego ukrycia. Na odremontowanej dzwonnicy, oprócz dzwonu św. Jan z Dukli, który był przy kościółku od lat 50. XX wieku, zawisł odnaleziony po 80 latach św. Franciszek oraz trzeci, najmniejszy, który nosi imię św. Jan Paweł II z okazji 25. rocznicy pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Dukli i Krosna oraz kanonizowania bł. Jana z Dukli. Trzeci z dzwonów został odlany na wzór oryginału, który zabrali niemieccy okupanci, w odlewni Felczyńskich w Przemyślu, tam gdzie również przed 1933 rokiem zostały odlane dzwony z okazji 200. rocznicy beatyfikacji naszego Rodaka. 9 lipca 2022 roku po poświeceniu przez dzwony zabrzmiały razem, po 80 latach rozłąki.
Gwardian i kustosz dukielskiego Sanktuarium Św. Jana z Dukli o. Tacjan Mróz po poświeceniu dzwonów przez biskupa dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania nowej dzwonnicy, odnowienia dzwonów i odlania nowego dzwonu.
Po mszy procesja z relikwiami św. Jana z Dukli przeszła tradycyjnie do Klasztoru oo. Bernardynów w Dukli.
W niedzielę 10 lipca br. odbyła się o godz. 11.00 Msza św. odpustowa w kościele pw. św. Jana z Dukli w Dukli. Homilię wygłosił biskup pomocniczy tarnowski ks. Artur Ważny, który również poświecił chlebki św. Jana. Chlebki zabrali uczestnicy nabożeństwa do swoich domów, aby podzielić się z rodziną. Uroczystości odpustowe uświetnił Archidiecezjalny Chór Magnificat, którego dyrygentem jest nasz rodak z Cergowej ks. Mieczysław Gniady.
Krystyna Boczar-Różewicz