Lekcja historii w Berlinie

16 uczniów Gimnazjum w Równem odwiedziło stolicę Niemiec - Berlin. Wyjazd mógł dojść do skutku dzięki Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej, której zarząd przyznał dofinansowanie do projektu przygotowanego przez nauczycieli ZSP w Równem - Anetę Cyran i Justynę Walczak. Uczniowie przebywali w Berlinie od 3-5 stycznia 2012 roku.

Program wycieczki był bardzo bogaty, dlatego podróż rozpoczęła się już 2 stycznia Uczestnicy wycieczki zwiedzili: miasto, byli przy Murze Berlińskim, zwiedzili dwa muzea: Nowe Muzeum i Muzeum Techniki. Obejrzeli wystawy "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce." zorganizowanej przez Martin-Gropius Bau oraz Zamek Królewski w Warszawie pod patronatem prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta Niemiec Christiana Wulffa. Nad merytoryczną treścią wystawy czuwała Rada Programowo-Naukowa pod przewodnictwem prof. Władysława Bartoszewskiego. Autorką projektu i kuratorką wystawy była natomiast pani Anda Rottenberg. Wystawa zajmuje 20 sal o łącznej powierzchni 3200 metrów kwadratowych. Zostało na niej zaprezentowanych około 800 obiektów, wśród których znajdą się dzieła sztuki i obiekty kultury, jak również inne świadectwa cywilizacyjnego, duchowego i naukowego rozwoju naszych narodów w kontekście kultury europejskiej. Wystawa wywarła na wszystkich uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Wielu z nich po raz pierwszy mogło zobaczyć z bliska tak cenne dla historii Polski i Niemiec dzieła sztuki, starodruki, rękopisy, grafiki, rzeźby i dzieła malarstwa. Oprócz tradycyjnych dzieł sztuki uczniów zainteresowały fotografie, muzyka oraz materiały filmowe. Nie sposób też ominąć "chłodni" czy "pokoju z literami". Wystawa jest niezwykła, gdyż aby zobaczyć wszystkie dzieła, które zostały wyeksponowane w berlińskim muzeum Martin Gropius Bau niewątpliwie trzeba by było objechać Polskę wzdłuż i w szerz.

Aneta Cyran

2012-01-20