PGNiG rozpoczyna najgłębszy odwiert w Polsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozpoczęło w okolicach Dukli na Podkarpaciu wiercenie najgłębszego otworu poszukiwawczego w Polsce. Planowana głębokość odwiertu o nazwie "Dukla-1" wyniesie 5,5 km. Koszt tej inwestycji to około 70 mln zł.

Jak wynika z komunikatu PGNiG, celem prac jest odkrycie ropy naftowej i gazu ziemnego zalegających na znacznych głębokościach.

"Według obecnych prognoz zasoby geologiczne mogą osiągnąć (na tym terenie - PAP) ok. 700 mln m sześc. gazu ziemnego i ok. 2,5 mln ton ropy. Szacowane zasoby wydobywalne określono na ok. 500 mln m sześc. gazu ziemnego i ok. 500 tysięcy ton ropy naftowej" - czytamy w komunikacie.

Planowany koszt wszystkich prac wyniesie ok. 70 mln zł, a czas realizacji inwestycji ok. 11 miesięcy. W przypadku uzyskania pozytywnych wyników geologiczno-złożowych firma przewiduje kolejny odwiert. Wykonawcą odwiertu jest zakład Poszukiwań Nafty i Gazu Jasło z Podkarpacia.

"Dukla-1" to kolejny głęboki otwór wykonywany przez PGNiG w tym regionie. W 2010 r. firm rozpoczęła wiercenie otworu "Niebieszczany-1" koło Sanoka (Podkarpackie). Planowana głębokość tego otworu to 4,8 km. Obecnie osiągnięto głębokość 3,9 km.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zajmuje się poszukiwaniem i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. W skład grupy kapitałowej PGNiG wchodzą 34 spółki.

źródło: wiadomosci24.pl

2011-06-14