Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Złoty laur dla Olgi Lalić-Krowickiej

Dnia 8 października 2010 w Belgradzie rozpoczął się ósmy Międzynarodowy Festiwal Humoru i Satyry "Satyra Fest 2010", w którym brało udział wielu pisarzy z Serbii, Czarnogóry, Bośni, Macedonii, Rumunii, Polski. Organizatorem imprezy, która odbyła się pod hasłem: "mam czas i piszę krótko", było stowarzyszenie aforystów w Belgradzie pod patronatem Serbskiego Ministerstwa Diaspory. Wieczór rozpoczął i powitał uczestników oraz gości Przewodniczący Rady Festiwalu, Miodrag JakĹĄić, Sekretarz Stanu w Ministerstwie serbskiej diaspory, który powiedział, że "ze wszystkich Festiwali Belgradzkich, "Satyra Fest" zawiera najwięcej ducha i pozytywnej energii". W tym roku główny jurorzy oraz organizator utworzyli nową nagrodę "Złote laury" dla tłumaczy oraz artystów, którzy propagują serbską satyrę oraz kulturę w świecie. Zwyciężczynią m.in. została Olga Lalić-Krowicka z Polski. Przekłada ona serbską literaturę piękną na język polski i odwrotnie oraz publikuje ją na łamach ogólnopolskich i bałkańskich czasopism. "Satyra Fest" został zakończony w dniu 10.10 w Polskiej Ambasadzie w Belgradzie, gdzie spotkali się jeszcze raz goście festiwalu, których przywitał Polski Konsul w Serbii Aleksander Czecko. Z tej okazji, Aleksandar Čotrić, były wiceminister serbskiego ministerstwa diaspory w rządzie serbskim oraz obecny poseł w parlamencie serbskim, zaznaczył m.in. że Olga Lalić-Krowicka dzięki swojemu bezinteresownemu wysiłkowi zrobiła wiele dla propagowania serbskiej kultury w świecie (i nie tylko serbskiej, ale także polskiej i chorwackiej itd.) przekładając literaturę piękną oraz aforyzmy na język Stanisława Jerzego Leca. Wiemy, że Olga Lalić-Krowicka otrzymała także ponad 20 nagród literackich w różnych państwach słowiańskich mi. I miejsce w ogólnopolskim konkursie z udziałem poetów polonijnych "O Laur Ignacego Łukasiewicza", Krosno, 2004; Główną "Nagrodę Fundacji Spartak" Melnik, Bułgaria, 2006; I nagrodę za krótkie opowiadanie czasopisma "Akt", Valjevo, Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2007r, Serbia 2009; przez ostatnie lata otrzymała kilkakrotnie wyróżnienia na jednym z ważniejszych międzynarodowych konkursach literackich w Serbii "Ĺ umadijske Metafore", II miejsce za poezję miłosną, Ivanjica, Serbia, 2008 etc., "Laury czasopisma Nadwisłocze", 2008 etc. Publikowała na łamach ponad 200 czasopism, portalach, dziennikach ogólnopolskich, bałkańskich i europejskich. Przełożyła ponad 20 zbiorów poezji i prozy autorów z Polski, Chorwacji, Serbii, Słowenii etc. Na swojej stronie słowiańskiej www.poezija.com.pl umieściła ponad 500 wierszy i aforyzmów przełożonych z różnych języków słowiańskich. Wydała koło 10 zbiorów autorskich prozy i poezji. Publikowała na łamach ponad 40 antologii i almanachach. Zajmuje się także pisaniem recenzji, prozy etc. O "Satyrze Fest" było nagłośnione w bardzo znanych serbskich mediach, m.in. "Novosti", "Blic", "B92" etc.

Mieszka w Dukli, współpracuje z uczniami tutejszego liceum, promuje ich twórczość literacką na łamach różnych czasopism. Wielokrotnie też uczniowie wystawiali sztuki teatralne wg. scenariuszy Jej autorstwa. Olga jest kobietą piękną , mądrą, otwartą o wrażliwej duszy, chętną do BEZINTERESOWNEJ pomocy.

Mam zaszczyt wspólnie z moimi uczniami pogratulować Naszej Wspaniałej Poetce pani OLDZE LALIĆ-KROWICKIEJ nagrody Złotego Lauru z życzeniami wielu następnych.

Maria Walczak

2010-12-22

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.