Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Dobre wyniki krośnieńskiej submisji drewna cennego

Osiemnaście firm z Austrii, Estonii, Niemiec, Polski i Słowacji wzięło udział w XII Submisji Drewna Cennego organizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Jej finał miał miejsce w ostatni piątek lutego w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów. Sprzedano 96% z puli 1380 metrów sześciennych najbardziej poszukiwanego surowca drzewnego, uzyskując bardzo dobrą średnią cenę 1199 złotych za jeden metr sześcienny.

Po otwarciu kopert z ofertami komisja przetargowa przystąpiła do pracy, zaś goście i gospodarze przetargu udali się na objazd terenowy; zwiedzili historyczną kaplicę "U św. Michała" w Bliznem, gdzie wysłuchali opowieści historycznych dr. Mariusza Kaznowskiego, dyrektora Muzeum Regionalnego w Brzozowie. Zwiedzili też zakład przetwórstwa drewna DREWGER w Jasienicy Rosielnej, funkcjonujący jako firma rodzinna i specjalizujący się w produkcji podłóg i parkietów. Była to świetna okazja do prześledzenia drogi, jaką drewno okrągłe pokonuje, nim spełni swą ważną funkcję jako podłoga.

Po kilku godzinach pracy komisja mogła ogłosić werdykt, który, sądząc po wypowiedziach uczestników, wszystkich satysfakcjonował.

Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyło się drewno jaworowe, którego sprzedano 213 metrów sześciennych za średnią cenę 2393 złote. Nie padły w tym roku rekordy cenowe, ale kwota ponad 24 tys. złotych zaoferowana przez niemiecką firmę za jedną z kłód jaworowych o cechach drewna rezonansowego uznana została za wielki sukces. Ta cenna sztuka pochodziła z Nadleśnictwa Baligród.

Z kolei największą pulę surowca wygrała firma Balti Spoon z Estonii. Jej przedstawiciel, Edmund Smolarek, nie krył zadowolenia.

- Uczestniczę w przetargach na drewno w całej Europie, ale do Brzozowa mam szczególny sentyment; przyjeżdżam tu co roku i zawsze mogę liczyć na to, że znajdę sporo interesującego mnie surowca - mówił przedsiębiorca z Estonii.

Każdy z 10 gatunków drewna wystawionych do sprzedaży okazał się atrakcyjny dla kupców; wysokie ceny oferowano za dęba i czereśnię, nabywcę znalazło też osiem kubików lipy i dwanaście kubików wiązu.

- Wyniki submisji uznać można za bardzo dobre; jesteśmy usatysfakcjonowani uzyskaną ceną średnią - powiedział Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. - mam nadzieję, że również nabywcy drewna będą zadowoleni, gdyż zakupili najcenniejszy surowiec, jaki w tym roku możemy zaoferować do sprzedaży. Jego zgromadzenie na czterech składach to ogromny wysiłek organizacyjny, który w efekcie wszystkim się opłaca.

Krośnieńska submisja jeszcze kilka lat temu była jednym z dwóch tego typu przetargów w Polsce, obecnie zaś ten sposób sprzedaży surowca cennego przejęły również regionalne dyrekcje w Katowicach, Krakowie, Lublinie i Wrocławiu. Jest to bardzo rynkowa forma sprzedaży, pozwalająca jednocześnie na dokładne oglądanie surowca przez nabywców. Mają oni aż tydzień czasu na to, by mogli dokładnie ocenić każdą sztukę pod kątem przydatności do przerobu oraz zaoferować własną cenę jej zakupu.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

2011-03-02

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.