Jak zejść z wysokiego drzewa

Kurs pierwszej pomocy i schodzenia z drzew

W sobotę 14 listopada br. odbyło się w Chyrowej szkolenie dla paralotniarzy z pierwszej pomocy i schodzenia z drzew. Organizatorem szkolenia było Stowarzyszenie Paralotniarzy Cumulus24. Wzięło w nim udział około 80 paralotniarzy.

Szkolenie odbywało się równolegle w dwóch grupach, część paralotniarzy uczestniczyła w szkoleniu z pierwszej pomocy, druga część osób ćwiczyła schodzenie z wysokich niebezpiecznych drzew. To jeden z pierwszych kursów organizowanych przez Stowarzyszenie Paralotniarzy Cumulus24. Ma na celu praktycznego nauczenia schodzenia z drzewa. Zawiśniecie na drzewie przytrafia się prawie każdemu lotnikowi, dlatego umiejętność taka jest bardzo przydatna - powiedział prezes Stowarzyszenia Marcin Kafel. Szkolenie z pierwszej pomocy jest także bardzo przydatne, zdarzają się bowiem złamania nogi, ręki, na co trzeba być przygotowanym. Z lataniem jest jak z jazdą samochodem , wypadki nawet śmiertelne nie powstrzymują innych od jazdy samochodem. Tak jest tez w przypadku latania paralotnią - dodał prezes. Stowarzyszenie pozyskało pieniądze od sponsorów i z Urzędu Marszałkowskiego w 50% pokrywające koszty szkolenia, pozostałe 50% dołożyli uczestnicy szkolenia.

Na terenie naszej gminy mamy dwa startowiska dla paralotniarzy w Mszanie i na górze Cergowej. W tym sezonie dość często zdarzało się, że lotnicy wisieli na drzewach w Mszanie, na wysokości około 30 metrów. Takie umiejętności z pewnością przydadzą się - dodał prezes Stowarzyszenia Paralotniarzy Cumulus24.

Paralotniarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów lotniczych, szczególnie w Europie i Afryce. Często mylone jest z lotniarstwem. Zasadnicza różnicą jest brak sztywnych elementów konstrukcyjnych w paralotni. We współczesnej formie powstało pod koniec lat70. XX wieku we Francji, do Polski dotarło pod koniec lat 80. Jest to sport czysto amatorski. Trudno nawet oszacować jak wiele osób uprawia paralotniarstwo, bowiem znaczny odsetek uprawiających ten sport nie rejestruje się, ani nie zdobywa oficjalnych licencji.

Więcej zdjęć w galerii...
2015-11-16