"Lato w regionach" w Dukli

Lato w regionach

Na ogólnopolskiej antenie TVP3 rozpoczął się wakacyjny program - "Lato w regionach". W niedzielę, 19 czerwca "Lato w regionach" odwiedziło Duklę - nasze miasteczko, malowniczo położone u podnóża Góry Cergowej w Beskidzie Niskim. Na dukielskim rynku, odbywała się impreza sobótkowa, ale już od wczesnych godzin rannych powstało miasteczko telewizyjne z wozami transmisyjnymi i namiotami promocyjnymi. Dziennikarze z TVP Rzeszów Marcin Pawlak i Anna Sabat rozmawiali z gośćmi programu.

Gospodarz gminy burmistrz Dukli Andrzej Bytnar zaprosił turystów do odwiedzenia Dukli i okolicy, na spędzenie u nas wolnego czasu. O tym, że warto do nas przyjechać opowiadali kolejni goście programu. Krystyna Boczar-Różewicz - gł. specjalista ds. promocji zlokalizowała Duklę i powiedziała o ważnym dla jej rozwoju położeniu na przełęczy łączącej północ z południem Europy, a także o produktach turystycznych i regionalnych gminy Dukla. Aleksandra Żółkoś kustosz dukielskiego muzeum mówiła o historii dalszej, a przede wszystkim o znaczeniu rodziny Mniszchów dla Dukli. Dyrektor muzeum Waldemar Półchłopek opowiedział o najkrwawszej bitwie górskiej, która rozegrała się na naszym terenie, o Dolinie Śmierci i wzgórzu 534. Anna Chłopecka z IT w Dukli opowiadała o szlakach turystycznych przebiegających przez gminę. a także jak aktywnie można spędzić czas na szlakach rowerowych i pieszych, jakie atrakcje czekają na turystów. Małgorzata Walaszczyk-Faryj dyrektorka Ośrodka Kultury w Dukli mówiła o bogatej ofercie imprez wakacyjnych organizowanych przez Ośrodek Kultury w Dukli, wzbogacających wakacyjną ofertę turystyczną. Michał Szopa dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zaprosił na szlaki rowerowe, bardzo dobrze oznakowane, także dla turystów przyjeżdzających dla podniesienia sobie adrenaliny. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Głojsc przygotowały potrawy regionalne min. słynną serwatczankę. Pani Czesława Czepiga przewodnicząca Koła powiedziała jakich potraw regionalnych można u nas posmakować: oprócz serwatczanki hitem są proziaki z masłem od krowy nczb, z Głojsc oczywiście. Agnieszka Parzygnat z Zakładu Mięsnego "Jasiołka" powiedziała o słynnych nie tylko w Polsce, ale także Europie wyrobach masarskich z Dukli. Andrzej Wrzecionko artysta z Iwli opowiadał o swoich pracach, a także je zaprezentował. Największym powodzenie cieszył się ogromna owieczka, do której można było wejść. Basia Marchewka, artystka malująca ikony opowiedziała o swoich fascynacjach ikoną, a najsłynniejsza sołtyska w gminie Dukla pani Ewa Kaczmarska-Więckowska zaprosiła do Mszany na Bieg o Kwitnący Kalosz Sołtyski, który odbędzie się 3 września br. w Mszanie. 12 km trasę można będzie przebiec lub przejść z kijami. Pracownicy TVP Rzeszów zorganizowali zabawę plastyczną dla dzieci, wzięło w niej udział ponad 50 dzieci. Tematem prac dziecięcych była praca ludzi w telewizji i nasze miasto. Można było otrzymać kartkę z Dukli i wysłać ja do znajomych w Polsce z zaproszeniem przyjazdu na wakacje. W czasie antenowym przeznaczonym dla Dukli telewidzowie mogli obejrzeć "na żywo" lub przygotowane wcześniej programy w różnych ciekawych miejscach gminy np. rozmowę z p. Maria Gocz w Zyndranowej, rowerzystów na Grodzisku w Wietrznie, Joannę Wrzecionko z Iwli zbierająca zioła na łące, czy scenkę z gospodarstwa agroturystycznego w Zawadce Rymanowskiej. Na podsumowanie wystąpiła wiceburmistrz Elżbieta Wróbel, przypomniała czym Dukla może się promować, a sekretarz gminy Halina Cycak powiedziała o planach na najbliższą przyszłość, o rewitalizacji dukielskiego rynku. W czasie programu, na dukielskim rynku odbywały się Sobótki, telewidzowie zobaczyli obrzęd sobótkowy w wykonaniu Zespołu Szarotka -Duklanie.

Cały czas udowadnialiśmy, że ziemię dukielską warto odwiedzić, bo jest doskonałym miejscem na letni wypoczynek. Zapraszamy.

Tvp3 Rzeszów i Dukla widziane oczami dzieci

Więcej zdjęć w galerii...
2016-06-27