Halina Frąckowiak, Marcin Daniec, muzyka ludowa

Dni Dukli 2014

Pierwszego dnia w ramach corocznych Dni Dukli odbył się Dzień Kultury Słowackiej w ramach realizowanego projektu utworzenia Transgranicznych Centrów Wymiany Kulturalnej. Dzień drugi to obchody 10 lecia istnienia Zespołu Szarotka-Duklanie, a także występy zaproszonych gwiazd: Haliny Frąckowiak, Marcina Dańca i KSU.

Impreza odbyła się na obiektach MOSiR - u w Dukli. Organizatorzy przygotowali bardzo urozmaicony program artystyczny. Ośrodek Kultury zaprosił znane gwiazdy polskiej estrady tj: Halinę Frąckowiak, KSU oraz gwiazdę polskiej sceny kabaretowej Marcina Dańca.
5 lipca odbył się Dzień Kultury Słowackiej w ramach utworzenia Transgranicznych Centrów Wymiany Kulturalnej. O godzinie 13.00 miała miejsce Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Muzeum Historycznym w Dukli. Natomiast o 16.00 odbył się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Old Boye. Puchar Dni Dukli 2014 zdobyła drużyna z Dukli.
Pierwszego dnia odbyły się konkursy wyborów MAŁEJ MISS i MISTERA DNI DUKLI 2014. Komisja wyłoniła spośród kandydatów MISS, którą została Nadia Marecka(6lat) oraz małego MISTERA Mikołaja Jasińskiego(3lata). Kwiaty dla zwycięzców ufundowała Pani Nina Szczurek, właścicielka kwiaciarni w Dukli, a nagrody Ośrodek Kultury. Fundatorem nagród był również JANPOL sklep AGD, RTV.
Dzień Kultury Słowackiej uświetnił występ dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca DFS "MAKOVICKA" ze Swidnika, HIC MUSIC ze Stropkowa i AKUSTIC ze Swidnika. Zespoły zostały ciepło przyjęte przez dukielską publiczność, poszerzyły horyzonty kulturowe, zacieśniając jednocześnie więzi polsko - słowackie. Dodatkowo uczestnicy Dni Dukli mieli okazję podziwiać rękodzieło oraz skosztować tradycyjnego jadła słowackiego.
O godzinie 19. 00 nastąpiło oficjalne otwarcie Dni Dukli poprzez symboliczne przekazanie kluczy organizatorowi Dni Dukli Ośrodkowi Kultury na ręce dyrektorki Małgorzaty Walaszczyk-Faryj. Burmistrz Dukli Marek Górak wręczył nagrody dla szkół, w związku z zakończeniem Współzawodnictwa w Dziedzinie Kultury Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Zespół Szkół nr 1 w Dukli, nagrodę odebrał dyrektor Jerzy Pęcak, a w kategorii szkół gimnazjalnych ZS NR 2 w Dukli, nagrodę odebrał dyrektor Jan Drajewicz.

Kolejny dzień rozpoczął Maraton Charytatywny Zumby w hali MOSi, na którym zbierano pieniądze na operację dla Dominika - chłopca z Równego poszkodowanego w wypadku w wyniku, którego złamał kręgosłup. Całkowity dochód z imprezy przekazany zostanie na rehabilitację i leczenie Dominika. Uczestnicy Maratonu z Zumbą (około 100 osób) dawali z siebie wszystko na parkiecie przez 3 godziny. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój cenny czas na tak szczytny cel.
Ważnym wydarzeniem Dni Dukli był występ zespołu "Szarotka Duklanie", który obchodził dziesięciolecie. Liczymy na dalszą owocną współprace z zespołem i coraz więcej występów. W programie Dni Dukli 2014 przewidziany był również Turniej Sołectw. Udział w nim niestety tylko jedno sołectwo z Trzciany. W związku z tym nagroda główna przypadła właśnie jemu. Dziękujemy za udział i świetny występ, zachęcając jednocześnie inne sołectwa do udziału w przyszłorocznym turnieju.
Kolejnym punktem programu były występy solistów i zespołów działających przy Ośrodku Kultury tj: "Gabi", "Bel Canto", "Szkółka baletowa", "Grupa rytmiki tanecznej" oraz "Mali Łęczanie". Nie udało by się to bez instruktorów zaangażowanych w rozwój talentów dzieci i młodzieży z naszej gminy oraz ciężkiej pracy nad samym sobą - dzieci.
W niedzielę rozlosowano nagrody spośród osób posiadających miesięczne bilety przejazdowe busami MIŚ. Nagrody ufundował właściciel firmy Miś a były nimi: tablety oraz smartfon.
W ofercie Dni Dukli nie zabrakło "Jarmarku Jadła Spod Wiejskiej Strzechy" Kół Gospodyń Wiejskich z Barwinka, Tylawy i Głojsc. Panie jak co roku przygotowały przysmaki polskiej kuchni, urzekając gości nie tylko wybornym smakiem, ale i piękną formą podawanych potraw.
Od godziny 18.30 rozpoczęły się koncerty gwiazd tegorocznych Dni Dukli. Jako pierwsza wystąpiła Halina Frąckowiak, która swym cudownym występem zaczarowała publiczność, śpiewając swoje największe hity, urzekając przepiękną barwą głosu i zróżnicowanym repertuarem, angażując w swój występ małe dzieci.
Kolejny gość, który swoją nietuzinkową osobowością przyciągnął tłumy był Marcin Daniec. Rozbawił on publiczność dukielską do łez, wykazując się przy tym dobra znajomością naszego regionu. W swój kabaretowy występ, wplatał wiele anegdot dotyczących naszych miejscowości i wydarzeń na co publiczność reagowała salwami śmiechu.
Ostatnim zespołem, który jako ostatni wystąpił na scenie była znana kapela polskiej sceny punkrockowej, który rozkręcił imprezę na dobre. Zespół przyciągnął widzów każdego pokolenia i wręcz zahipnotyzował publiczność, prezentując na scenie swoje najlepsze utwory. Zespół dodał sporo energii fanom.
Każdy etap imprezy możemy zaliczyć do udanych a wszystko dzięki świetnej publiczności. Dziękujemy Wam za tak liczny udział i kulturalną zabawę. To jeszcze bardziej motywuje nas organizatorów do pracy na tego typu imprezach. Praca dla takiej publiczności daje ogromną satysfakcję i radość.

Dziękujemy:
Za życzliwość Panu Michałowi Szopie- dyrektorowi MOSiR w Dukli za udostępnienie placu przy obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji,
Głównym sponsorom - firmie Toscania - Słoneczna Kraina panu Adamowi Zelkowi i Jozefowi Dadakowi właścicielowi parku zabaw,
Panu Jackowi Lega za ufundowanie jednodniowego pobytu wraz z noclegiem i wyżywieniem w zajeździe Domenico,
Firmie Tuperrware za ufundowanie nagród rzeczowych,
Pani Anecie Cyran i Sabinie Okońskiej - Majdosz za zorganizowanie maratonu,
Pani Dorocie Cząstce dyr. Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza za nieodpłatne wypożyczenie estrady na maraton Zumby,
Strażakom za pełnienie służby porządkowej.

Więcej zdjęć na stronie Ośrodka Kultury...

Paulina Uliasz

2014-07-19