Szlachetna Paczka 2014

W tym roku piękną postawą, pełną zrozumienia potrzeb drugiego człowieka i pełną miłości do bliźnich wykazała się 2. klasa licealistów z Zespołu Szkół nr 2 w Dukli. Uczniowie pod wpływem zachęty od wychowawcy zrezygnowali z corocznego zwyczaju obdarowywania się upominkami w dniu Ś. Mikołaja, a fundusze, jakie zamierzali przeznaczyć na ten miły gest względem siebie nawzajem, przekażą na zakup darów dla jednej z dukielskich rodzin, będącej w trudnej sytuacji. Dodatkowo ci młodzi ludzie o wielkich sercach wpadli na pomysł zorganizowania szkolnej zabawy mikołajkowej, podczas której będą zbierać dary dla tej właśnie rodziny. Ci nastolatkowie pokazali jak można pomagać, jak można rezygnując z rzeczy małych dokonywać wielkich czynów. Wystarczy chcieć otworzyć serca na innych ludzi. Bierzmy z nich przykład. To, co dla nas jest miłym dodatkiem do wygodnego, przyjemnego życia, dla innych może być podstawą godnej egzystencji. Młodzież dała nam wzór, który miejmy odwagę naśladować.

22 listopada 2014 r. we wszystkich miastach wojewódzkich odbyły się marsze z okazji otwarcia bazy rodzin na stronie szlachetnpaczka.pl. To jeden z najważniejszych momentów projektu Szlachetna Paczka. Od soboty osoby chętne do przygotowania paczki, mogą się kontaktować z wolontariuszami projektu.
22 listopada 2014 r. to jedna z najważniejszych dat w tegorocznej edycji projektu Szlachetna Paczka w województwie podkarpackim. Na stronie szlachetnapaczka.pl zostanie uruchomiona baza z informacjami o rodzinach, które żyją w cichej, niezawinionej biedzie. To jest ten moment, kiedy wolontariusze Paczki szukają darczyńców. Po to, żeby w całym województwie podkarpackim stworzyć "system dzielenia się dobrem". Przez trzy tygodnie każdy będzie mógł wybrać jedną z nich i specjalnie dla jej członków przygotować wyjątkową paczkę, która może stać się impulsem do zmiany jej życia!

Szlachetna Paczka pomocą obejmie w tym roku ponad 18 000 rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Dokładna liczba rodzin, którym pomoże Paczka nie jest jeszcze znana, bo w ponad 570 miejscach w Polsce wolontariusze nadal spotykają się z potrzebującymi w ich domach, by zdiagnozować sytuację, poznać potrzeby i podjąć decyzję o włączeniu do projektu. Na tej podstawie tworzą opisy, które trafiają do internetowej bazy. Tam darczyńca może wybrać rodzinę ze swojej miejscowości i przygotować dla niej mądrą i skuteczną pomoc lub dokonać wpłaty na organizację projektu.

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!

- Jeden za wszystkich - nie może odnosić się jedynie do osób dominujących. Raczej w centrum powinna być osoba, która akurat teraz ma problem. Z drugiej strony, jeśli już ma obowiązywać druga część zasady, czyli - wszyscy za jednego, to WSZYSCY powinni sobie radzić na tyle dobrze, żeby mieć się czym dzielić - mówi ks. Jacek Wiosna Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna. - Marzę o Polsce, w której Szlachetna Paczka nie jest już potrzebna, o Polsce, w której kiedy ktoś spotyka człowieka w potrzebie, mówi: Chodź, ja mogę Ci pomóc - dodaje.

Tylko w 2013 roku Szlachetna Paczka dotarła do 17 684 rodzin w potrzebie oraz zjednoczyła ponad półtora proc. Polaków! W tym roku projekt wspierają m.in. Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną, Drużyna skoczków na czele z Kamilem Stochem, Basia Kurdej-Szatan oraz Maciej Łagodziński.

Co wydarzy się w Kampanii SZLACHETNEJ PACZKI?

22 listopada. Otwarcie internetowej bazy rodzin i event "Marsz na otwarcie bazy" w 16 mia-stach wojewódzkich w całej Polsce! W trakcie wydarzenia wolontariusze, muzycy, tancerze i bębniarze oznajmią całej Polsce, że można już wybrać rodzinę i przygotować Paczkę. Zaczy-namy o godzinie 11:00!

25 listopada - 10 grudnia. Przygotowanie paczek przez Gwiazdy. Wstępnie swój udział po-twierdzili m.in: Papież Franciszek, Para Prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy, siostry Agnieszka i Ula Radwańskie, Kamil Stoch razem z Drużyną, Trio z Borussi Dortmund - Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek, Anna Mucha oraz redakcje mediów.

13 i 14 grudnia. FINAŁ SZLACHETNEJ PACZKI - weekend cudów, w trakcie którego zjednoczy się ponad 300 tys. Polaków - darczyńców, wolontariuszy, rodzin w potrzebie. Wspaniałej at-mosfery będzie można doświadczyć, odwiedzając Magazyny SZLACHETNEJ PACZKI w ponad 570 rejonach w Polsce.

15-16 grudnia. RADOŚĆ PO FINALE - przekazujemy szacunkowe dane o pomocy (liczba osób, które się zjednoczyły aby wygrać z biedą, przybliżona wartość paczek - w ubiegłym roku było to ponad 30 mln zł!).

Serdecznie zapraszam do wybrania rodziny z bazy i przygotowania dla niej paczki. Nie musi nikt robić tego sam, w grupie zawsze raźniej, można namówić sąsiadów, znajomych, kolegów w pracy. Razem możemy znacznie więcej :)

Justyna Zimny-Fruzyńska
Lider rejonu Dukla i okolice